Download Flash 9
 
מערכת לחיזוק שרירי רדלים
www.sheba.co.il
English | Russian | חיפוש בכל אתרי שיבא | מפת התמצאות | ספר טלפונים
עמוד הבית > תפריט צדהמערך הפסיכיאטרימרפאות פסיכיאטריה > מרפאת פוקוס

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
לוקומט
יציבה

מרפאות פסיכיאטריה

מרפאת פוקוס: טיפול בהפרעת קשב וריכוז אצל מבוגרים

תקשורת: טלפון  03-5303349/50 , 03-5303756/52

ימי פעילות: א - ה, בין השעות 16:00 - 08:00

פקס: 03-5354263

מייל: focus@sheba.health.gov.il

 

טופס פנייה למרפאת פוקוס

 

טופס רישום וקבלת מידע למרפאת פוקוס

 

עלון מידע

 

סדנא להורים בעלי הפרעת קשב

 

מהי הפרעת קשב וריכוז (ADHD – Attention-Deficit/Hyperactivity Disorder)?


המאפיין העיקר של הפרעת קשב וריכוז הוא דפוס עקבי של חוסר קשב ו/או נטייה להיפראקטיביות-אימפולסיביות, כשהסימפטומים עשויים להופיע כבר בגילאים צעירים מאוד (גן, בי"ס יסודי), ולפגוע בתפקודו של האדם בתחומי חיים שונים (לימודים, תעסוקה, יחסים בינאישיים, וכו').
חוסר קשב בא לידי ביטוי בסימפטומים כגון: חוסר תשומת לב לפרטים וביצוע טעויות, קושי להתרכז בפעילויות לאורך זמן, קושי לעקוב אחר הוראות או לסיים מטלות בזמן, קושי בתכנון ובהתארגנות, ונטייה למוסחות ע"י גירויים חיצוניים.


היפראקטיביות-אימפולסיביות מתבטאת בסימפטומים כגון: נטייה לתנועתיות-יתר, קושי לשבת במקום, קושי לעסוק בפעילויות שקטות בשעות הפנאי, נטייה לדברנות-יתר, נטייה להתפרץ לדברי אחרים או לענות עוד בטרם השואל סיים את שאלתו, וקושי להמתין בתור.
הפרעת קשב וריכוז מופיעה בקרב כ- 7% מהילדים בגיל ביה"ס. אולם, למרות שמקובל לחשוב כי מהפרעה זו סובלים בעיקר ילדים, היא אינה נעלמת כאשר אלו הופכים בני 18. ההפרעה, בצורות שונות, ממשיכה לתת את אותותיה גם במהלך חייהם הבוגרים של רבים (עד כ- 60%) מאלו שסבלו ממנה כילדים.


בשל מודעות נמוכה לקיומה של הפרעה זו בקרב מבוגרים, היא לרוב אינה מאובחנת ואינה מטופלת באוכלוסיה זו, והסובלים ממנה נפגעים בתפקודם בתחומי חיים שונים. למעשה, תשומת לב מחקרית וטיפולית להפרעת קשב וריכוז בבוגרים החלה רק ב- 20-30 השנים האחרונות, בעוד שהמחקר והטיפול בהפרעה זו אצל ילדים מתבצע כבר למעלה מחמישים שנה.


מדובר לכן באחת ההפרעות השכיחות ביותר באוכלוסיה הבוגרת עם שיעור של כ- 4%. ברוב המקרים תהייה הימשכות של תסמינים מסוימים מהילדות לבגרות, אולם אלו יופיעו בצורה שונה אצל מבוגרים.

 

כיצד מתבטאת הפרעת קשב וריכוז אצל מבוגרים?
במהלך ההתבגרות הסימפטומים האופייניים להיפראקטיביות לרוב מתמתנים, כך שהנטייה לתנועתיות-יתר שכיחה פחות, ובמקומה מופיעות תחושות אי-שקט פנימי וחוסר מנוחה. לעומת זאת, הסימפטומים האופייניים לאימפולסיביות, ובעיקר לחוסר קשב, ממשיכים להתקיים, ופוגעים באופן משמעותי בתפקודו של האדם.


כמבוגרים, אנשים אלו מוסחים בקלות, אינם שמים לב לפרטים ומתקשים במשימות הדורשות מספר שלבים או תכנון וארגון, ולכן עשויים מראש להימנע ממטלות כאלו. עקב הקושי להתרכז, מבוגרים אלו מוצאים פעמים רבות כי הם מתקשים לעקוב אחרי הנאמר בשיחות ומאבדים מיקוד מבלי שהם שמים לב לכך. הם אינם מאורגנים, דבר שמשתקף לא פעם בחוסר הסדר והארגון ששורר על שולחנם או בחדרם, והם מרבים לשכוח חפצים או דברים ולא לשים לב אליהם. הם מתחילים מספר משימות, לעיתים בו זמנית, נוטים להעריך בחסר את הזמן הדרוש להשלמת משימה, להתמהמה, לדחות משימות, לא לשים לב לפרטים וכתוצאה מכך לא להשלים אף משימה או לבצע טעויות ולעשות 'חצי עבודה'.


כאמור, פעילות היתר אצל מבוגרים לובשת צורה שונה מזו אצל ילדים. כמבוגרים, אנשים אלו משתעממים בקלות, נוטים להתרגז יותר מאחרים ולסבול ממצבי רוח משתנים. לעיתים הם חסרי מנוחה ומתקשים לשבת, לנוח או להירגע. פעילויות שקטות עלולות להיות בלתי אפשריות. האימפולסיביות – לעשות או לדבר מבלי לחשוב – עשויה להתבטא בקבלת החלטות פזיזה ולא שקולה או קושי להקשיב לאחרים. מבוגרים עם הפרעת קשב עלולים לקטוע אחרים, לענות לפני שנשאלו או 'לפלוט' אמירות שעליהם יצטערו מאוחר יותר.


אחת הבעיות המרכזיות הינה שאנשים אלו גדלים והופכים לבוגרים אשר מקבלים מהסביבה משובים שליליים, על ה'פוטנציאל שלא ממומש', על יכולת שכלית תקינה לצד ילדותיות, עצלנות, חוסר סדר, חוסר משמעת עצמית, חוסר אחריות ועוד. הבעיה הופכת מורכבת יותר כאשר מדובר על אנשים מוכשרים שסיגלו לעצמם 'דרכי פיצוי' לאורך השנים אך עדיין סובלים מסימפטומים. במקרים אלו, אשר עלולים לחמוק גם מאנשי מקצוע, חשוב לבצע אבחון מדוקדק על מנת לסייע לאותם אנשים לממש את מלוא הפוטנציאל שלהם.


ללא טיפול ההפרעה מובילה לפגיעה תפקודית בתחומי חיים שונים. החל מקשיים במערכות יחסים (כשבני הזוג מרגישים לא פעם כי לא מקשיבים או מתייחסים אליהם) עם שיעורי גירושין גבוהים, דרך תפקוד ירוד בעבודה עם שיעורי פיטורין גבוהים ומעבר תכוף בין עבודות (הערכה היא כי מבוגרים עם הפרעות קשב בארה"ב מרוויחים בין 10-40 אלף דולר פחות לשנה מעמיתיהם), וכלה בשיעורים גבוהים מהממוצע במעורבות בעבירות תנועה ובתאונות דרכים כתוצאה מהקושי לשים לב לפרטים 'לא חשובים' כרמזורים או מכוניות אחרות. הקושי להתארגן, חוסר הסדר והנטייה להימנעות מובילים לכך שבעיות 'קטנות' הופכות לבעיות 'גדולות'.


קשיים בתחומי חיים כה רבים ומגוונים פוגעים ביכולתו של האדם לממש את הפוטנציאל שלו, גורמים לתסכול רב, ומובילים לא פעם לפגיעה ממשית בדימוי העצמי ולהערכה עצמית ירודה, ואף לחרדה ולדיכאון. פעמים רבות קשיים אלה עלולים ליצור רושם שלילי בקרב אנשים אחרים, ולהביא לניסיון (לעיתים כושל) להסתיר את הליקויים.
אנשים אלו יכולים להיתרם משמעותית מטיפול בהפרעת קשב וריכוז ומתוצאותיה המתמשכות בחייהם.

 

איך מאבחנים הפרעת קשב וריכוז אצל מבוגרים?
אבחון מדויק הינו חיוני להתאמת טיפול מתאים, וזאת מאחר שבמשך השנים מבוגרים עם הפרעות קשב נוטים לסבול יותר מהפרעות מצב-רוח ומהפרעות חרדה. לכן, תהליך האבחון מצריך על פי רוב מספר ביקורים וכולל חלק או את כל המרכיבים הבאים:
• פגישת היכרות ראשונית להערכה כללית וקבלת מידע מהפונה.
• הערכה פסיכולוגית ופסיכיאטרית – על מנת להעריך אם אדם סובל מהפרעה זו וכיצד היא באה לידי ביטוי בחייו.
• הערכה נוירו-פסיכולוגית – מתמקדת בתחומי תפקוד קוגניטיביים, כגון מהירות עיבוד, זיכרון ולמידה, קשב וריכוז, ארגון ותכנון, והערכת ליקויי למידה במידת הצורך.
חשוב לציין כי כמו בהפרעות פסיכיאטריות אחרות אבחנה של ADHD אינה נעשית על-סמך מבחן יחיד כלשהו.
תהליך האבחון כולל איסוף מידע מפורט לגבי תפקודו של האדם ממקורות שונים, באמצעות ראיון ושאלונים מובנים, ובהתייחס לתקופות חייו השונות (מהילדות ועד הבגרות). במקרים מסוימים המאובחן עובר סידרה של מבחנים נוירו-פסיכולוגיים, המעריכים את תפקודו בתחומים קוגניטיביים שונים (כמפורט לעיל). באופן זה ניתן לקבל מידע רב יותר הנוגע לפרופיל הקוגניטיבי של המאובחן ולהתאימו לידוע לנו לגבי ההפרעה. בנוסף, האבחון יכול לספק מידע לגבי בעיות נלוות, כגון דיסלקציה. לבסוף, אבחון כזה מסייע למקד את תכנית הטיפול (לבעיות בסוג מסוים של זיכרון, או איטיות בעיבוד המידע, וכד').
כאמור, ישנה חשיבות רבה לשלילת גורמים אחרים להפרעה (גופניים או נפשיים), כמו גם לזיהוי הפרעות או קשיים אפשריים המתלווים לעיתים להפרעת קשב וריכוז (הפרעות במצב-רוח, הפרעות חרדה, וכד'). בשל כך, ישנה חשיבות רבה לביצוע האבחון ע"י גורם מקצועי מוסמך, הבקיא במורכבות האבחנה, ושיש ביכולתו לתת את המענה הדרוש למכלול היבטיה.

 

מהן אפשרויות הטיפול?
הטיפול ממוקד באדם כמכלול, ולא ב'הפרעה'. מטרת הטיפול היא שיפור איכות חייו של אדם עם הפרעת קשב וריכוז. קיימים מרכיבים טיפוליים שונים, ויישומם לגבי מטופל מסוים תלוי בקשייו הספציפיים של המטופל, ברצונו והעדפותיו, וברווח האפשרי שעשוי לצמוח לו משיטת טיפול מסוימת.
אפשרויות הטיפול כוללות:
• טיפול קוגניטיבי ממוקד אסטרטגיות להפרעת קשב וריכוז – פעמים רבות מופנים מבוגרים עם הפרעת קשב לטיפול פסיכולוגי דינמי (טיפול שבדרך כלל מתמקד בילדות, בתחושותיו וחוויותיו של המטופל בהווה ובקשר עם המטפל). טיפול זה יכול לסייע רבות למטופל, אך רבים חשים לא פעם שהטיפול לא השפיע על יכולות תפקוד פרקטיות בחיי היומיום. בטיפול ממוקד אסטרטגיות מתבצעת עבודה ממוקדת על בעיות תפקודיות בתחום הארגון (ארגון הזמן, ארגון מטלות, סדר עדיפויות), תכנון, שינוי סביבת העבודה, עבודה התנהגותית על שליטה באימפולסיביות ועוד. טיפול זה, שלעיתים מתבצע בארץ ובעולם על ידי 'מאמנים אישיים', מתבצע במרפאת 'פוקוס' ע"י נוירו-פסיכולוגים אשר הוכשרו לטיפול ייעודי זה ולאוכלוסייה ספציפית זו.
• טיפול תרופתי – התאמת טיפול תרופתי, כולל מעקב רפואי אחר יעילותו ונחיצותו.
• טיפול קבוצתי ממוקד להפרעת קשב וריכוז – טיפול זה כולל מרכיבים כגון: עיבוד רגשי של תוצאותיה המתמשכות של ההפרעה בחייו של אדם, הכרת תסמיני ההפרעה וביטוייה ביום-יום, ולימוד משותף של שיטות התמודדות עם קשיים ממגוון סוגים הניצבים בפני חברי הקבוצה. הדגש הוא בעבודה משותפת על שיטות התמודדות, ארגון משימות, ותקשורת בינאישית.

 

מהו ייחודה של מרפאת 'פוקוס'?
מרפאת 'פוקוס' פועלת במרכז הרפואי ע"ש שיבא, ומתמחה באבחון, טיפול וייעוץ למבוגרים עם הפרעת קשב וריכוז.
צוות המרפאה כולל פסיכיאטרים ופסיכולוגים, המתמחים באבחון נוירו-פסיכולוגי ובטיפול בהפרעה, ופועלים עפ"י מודלים אבחוניים וטיפוליים מתקדמים ועדכניים, כשהעבודה בצוות רב-מקצועי מאפשרת התייחסות מקיפה לכל ההיבטים הנדרשים.
פעילות מרפאת 'פוקוס' במסגרת המרכז הרפואי ע"ש שיבא מאפשרת נגישות למומחים מתחומים נוספים ולמרפאות מתמחות אחרות, לפי צורכי המטופל.

 

השרות הפסיכולוגי

הפסיכולוגים בצוות הינם בוגרי מגמות לפסיכולוגיה שיקומית ונוירופסיכולוגיה, המתמחים בהיבטים האבחוניים והטיפוליים של הפרעת קשב וריכוז במבוגרים.
המטופלים המופנים לפסיכולוג סובלים בנוסף להפרעת קשב וריכוז גם מהשלכותיה השליליות על תפקודו בתחומי חיים שונים (קשיים במערכות יחסים, תפקוד ירוד במסגרת הלימודית והתעסוקתית וכו'). קשיים כה רבים ומגוונים פוגעים ביכולתו של האדם לממש את הפוטנציאל שלו, גורמים לתסכול רב, ומובילים לא פעם לפגיעה ממשית בדימוי העצמי ולהערכה עצמית ירודה, ואף לחרדה ולדיכאון.
אבחון מדויק הינו חיוני להתאמת טיפול מתאים. תהליך האבחון כולל איסוף מידע מפורט לגבי תפקודו של האדם ממקורות שונים, באמצעות ראיון ושאלונים מובנים, ובהתייחס לתקופות חייו השונות (מהילדות ועד הבגרות). במקרים מסוימים המאובחן עובר סידרה של מבחנים נוירו-פסיכולוגיים, המעריכים את תפקודו בתחומים קוגניטיביים שונים. באופן זה ניתן לקבל מידע רב יותר הנוגע לפרופיל הקוגניטיבי של המאובחן ולהתאימו לידוע לנו לגבי ההפרעה. בנוסף, האבחון יכול לספק מידע לגבי בעיות נלוות, כגון דיסלקציה. לבסוף, אבחון כזה מסייע למקד את תכנית הטיפול (לבעיות בסוג מסוים של זיכרון, או איטיות בעיבוד המידע, וכד').
הטיפול ממוקד באדם כמכלול, ולא ב'הפרעה'. מטרת הטיפול היא שיפור איכות חייו של אדם עם הפרעת קשב וריכוז. קיימים מרכיבים טיפוליים שונים, ויישומם לגבי מטופל מסוים תלוי בקשייו הספציפיים של המטופל, ברצונו והעדפותיו, וברווח האפשרי שעשוי לצמוח לו משיטת טיפול מסוימת.
אפשרויות הטיפול כוללות:

  • טיפול קוגניטיבי ממוקד אסטרטגיות להפרעת קשב וריכוז – פעמים רבות מופנים מבוגרים עם הפרעת קשב לטיפול פסיכולוגי דינמי (טיפול שבדרך כלל מתמקד בילדות, בתחושותיו וחוויותיו של המטופל בהווה ובקשר עם המטפל). טיפול זה יכול לסייע רבות למטופל, אך רבים חשים לא פעם שהטיפול לא השפיע על יכולות תפקוד פרקטיות בחיי היומיום. בטיפול ממוקד אסטרטגיות מתבצעת עבודה ממוקדת על בעיות תפקודיות בתחום הארגון (ארגון הזמן, ארגון מטלות, סדר עדיפויות), תכנון, שינוי סביבת העבודה, עבודה התנהגותית על שליטה באימפולסיביות ועוד.
  • טיפול קבוצתי ממוקד להפרעת קשב וריכוז – טיפול זה כולל מרכיבים כגון: עיבוד רגשי של תוצאותיה המתמשכות של ההפרעה בחייו של אדם, הכרת תסמיני ההפרעה וביטוייה ביום-יום, ולימוד משותף של שיטות התמודדות עם קשיים ממגוון סוגים הניצבים בפני חברי הקבוצה. הדגש הוא בעבודה משותפת על שיטות התמודדות, ארגון משימות, ותקשורת בינאישית.

 

 

כיצד פונים, ואילו שירותים ניתנים במרפאת 'פוקוס'?
ניתן לפנות למזכירות המרפאה בטלפון: 03-5303350
או במייל: focus@sheba.health.gov.il

או באמצעות : טופס פניה אלקטרוני

מזכירת המרפאה תשלח לפונה טפסים להערכה-עצמית ולקבלת מידע אודותיו, אותם עליו למלא ולהשיב למזכירות. הטפסים עוברים הערכה ראשונית על ידי צוות המרפאה.
בהתאם למידע, הפונה מוזמן לראיון עם מתאמת טיפול או פסיכולוגית במרפאה לאיסוף מידע נוסף או חסר, עם דגש על הסיבות שהביאו לפנייה הנוכחית.
במידה ולאור הנתונים ההערכה תהייה כי יש באפשרותנו לסייע לפונה במסגרת המרפאה, יקבע תור לראיון קליני עם פסיכיאטר.
בסיום הראיון יינתן משוב לגבי האפשרויות המתאימות ביותר לפונה (אבחון ממוחשב, טיפול תרופתי, טיפול קוגניטיבי וכד').


על מנת לייעל את תהליך האבחון, מומלץ לצרף לטופסי ההערכה כל מידע רלוונטי נוסף, ובעיקר תוצאות אבחונים קודמים, דיווח עדכני לגבי מצבו הרפואי של הפונה מרופא המשפחה או סיכומים רפואיים אחרים, במידה ויש כאלו.

 

להלן פירוט השירותים הניתנים במרפאה:
• אבחונים קליניים
• אבחונים נוירו-פסיכולוגיים
• טיפול ומעקב תרופתי
• טיפול פסיכולוגי פרטני
• טיפול זוגי
• טיפול קוגניטיבי ממוקד אסטרטגיות
• טיפולים קבוצתיים
• מתן אישורים למוסדות (לדוגמא: לצורך הקלות והתאמות בלימודים ובמבחנים).

 

אבחון עצמי – האם אני סובל מ- ADHD? 

מצגת: יישומים טכנולוגיים לטיפול בהפרעות קשב - עדויות מחקריות 

 

  הפורום להפרעות קשב במבוגרים

 

מנהלי הפורום: ד"ר טמיר אפשטיין וד"ר אירנה ספקטור


 

 

 

 

 

 

כמוני

 

שלח לחבר שלח לחבר חזרה לראש הדף חזרה לראש הדף גירסה להדפסה גירסה להדפסה
מפת האתר  |  מפת התמצאות  |  פניות הציבור  |  פרסום באתר  |  תנאי שימוש באתר